2020 MITRE10 HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW

as at 28 February 2020 | Details subject to change

Kick off times may change if teams travel schedules dictate

Farriers Wairarapa Bush Fixtures

Home team listed first

Home Team Away Team Date Venue
WEEK.1
22 August Trust House Memorial Park
WEEK 2 29 August Te Kuiti
WEEK 3 05 September Shannon
WEEK 4 12 September Trust House Memorial Park
WEEK 5 19 September Trust House Memorial Park
WEEK 6 26 September Timaru
WEEK 7 03 October Wanganui
WEEK 8 10 October Trust House Memorial Park
Semi-Final Meads Cup WEEK 9 Semi-Final Meads Cup 17 October ===
Finals for Meads Cup & Lochore Cup ..WEEK.10.. Cup 24/25th October ===

FULL DRAW

Home team listed first

2020 Mitre10 Heartland Championship
WEEK 1
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
22 Aug.
Farriers Wairarapa Bush
vs
West Coast2.30pmTrust House Memorial ParkMasterton
22 Aug.
Ngāti Porou East Coast
vs
Buller2.30pmWhakarua ParkRuatoria
22 Aug.
North Otago
vs
South Canterbury2.30pmWhitestone Contracting StadiumOamaru
22 Aug.
Poverty Bay
vs
King Country2.30pmMore FM Rugby ParkGisborne
22 Aug.
Thames Valley
vs
Mid Canterbury2.30pmPaeroa DomainPaeroa
22 Aug.
Wanganui
vs
Horowhenua Kapiti2.30pmCooks GardensWanganui
WEEK 2
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
29 Aug.
King Country
vs
Farriers Wairarapa Bush2.30pmRugby ParkTe Kuiti
29 Aug.
Buller
vs
North Otago2.30pmVictoria SquareWestport
29 Aug.
Horowhenua Kapiti
vs
Thames Valley2.30pmLevin DomainLevin
29 Aug.
Mid Canterbury
vs
Poverty Bay2.30pmAshburton ShowgroundsAshburton
29 Aug.
South Canterbury
vs
Wanganui2.30pmAlpine Energy StadiumTimaru
29 Aug.
West Coast
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pmJohn Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 3
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
05 Sept.
Horowhenua Kapiti
vs
Farriers Wairarapa Bush2.30pmShannon DomainShannon
05 Sept.
Buller
vs
West Coast2.30pmVictoria SquareWestport
05 Sept.
Ngāti Porou East Coast
vs
Poverty Bay2.30pmWhakarua ParkRuatoria
05 Sept.
South Canterbury
vs
Mid Canterbury2.30pmAlpine Energy StadiumTimaru
05 Sept.
Thames Valley
vs
King Country2.30pmBoyd ParkTe Aroha
05 Sept.
Wanganui
vs
North Otago2.30pmCooks GardensWanganui
WEEK 4
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
12 Sept.
Farriers Wairarapa Bush
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pmTrust House Memorial ParkMasterton
12 Sept.
Mid Canterbury
vs
Buller2.30pmAshburton ShowgroundsAshburton
12 Sept.
North Otago
vs
King Country2.30pmWhitestone Contracting StadiumOamaru
12 Sept.
Poverty Bay
vs
Horowhenua Kapiti2.30pmMore FM Rugby ParkMore FM Rugby Park
12 Sept.
Thames Valley
vs
Wanganui2.30pmPaeroa DomainPaeroa
12 Sept.
West Coast
vs
South Canterbury2.30pmJohn Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 5
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
19 Sept.
Farriers Wairarapa Bush
vs
Thames Valley2.30pmTrust House Memorial ParkMasterton
19 Sept.
Buller
vs
South Canterbury2.30pmVictoria SquareVictoria Square
19 Sept.
King Country
vs
Mid Canterbury2.30pmRugby ParkTe Kuiti
19 Sept.
North Otago
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pmWhitestone Contracting StadiumOamaru
19 Sept.
Wanganui
vs
Poverty Bay2.30pmCooks GardensWanganui
19 Sept.
West Coast
vs
Horowhenua Kapiti2.30pmJohn Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 6
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
26 Sept.
South Canterbury
vs
Farriers Wairarapa Bush2.30pmAlpine Energy StadiumTimaru
26 Sept.
Ngāti Porou East Coast
vs
Thames Valley2.30pmWhakarua ParkRuatoria
26 Sept.
Horowhenua Kapiti
vs
North OtagoTBCSky StadiumWellington
26 Sept.
King Country
vs
West Coast2.30pmOwen Delany ParkTaupo
26 Sept.
Mid Canterbury
vs
Wanganui2.30pmAshburton ShowgroundsAshburton
26 Sept.
Poverty Bay
vs
Buller2.30pmMore FM Rugby ParkGisborne
WEEK 7
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
03 Oct.
Wanganui
vs
Farriers Wairarapa Bush2.30pmCooks GardensWanganui
03 Oct.
Horowhenua Kapiti
vs
Ngāti Porou East Coast2.30pmOtaki DomainOtaki
03 Oct.
Mid Canterbury
vs
North Otago2.30pmAshburton ShowgroundsAshburton
03 Oct.
Poverty Bay
vs
West Coast2.30pmMore FM Rugby ParkGisborne
03 Oct.
South Canterbury
vs
King Country2.30pmAlpine Energy StadiumTimaru
03 Oct.
Thames Valley
vs
Buller2.30pmPaeroa DomainPaeroa
WEEK 8
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
10 Oct.
Farriers Wairarapa Bush
vs
Mid Canterbury2.30pmTrust House Memorial ParkMasterton
10 Oct.
Buller
vs
Horowhenua Kapiti2.30pmVictoria SquareWestport
10 Oct.
Ngāti Porou East Coast
vs
South Canterbury2.30pmWhakarua ParkRuatoria
10 Oct.
King Country
vs
Wanganui2.30pmTaumarunui DomainTaumarunui
10 Oct.
North Otago
vs
Poverty Bay2.30pmWhitestone Contracting StadiumOamaru
10 Oct.
West Coast
vs
Thames Valley2.30pmJohn Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 9 - Semi Finals
LOCHORE CUP SEMI FINALS
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
17 Oct.
5th ranked team
vs
8th ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
17 Oct.
6th ranked team
vs
7th ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
MEADS CUP SEMI FINALS
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
17 Oct.
Top ranked team
vs
4th ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
17 Oct.
2nd ranked team
vs
3rd ranked team2.30pmT.B.A.T.B.A.
WEEK 10 – Finals
MEADS CUP FINAL
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
*24 Oct
Winner Semi 1
vs
Winner Semi 2T.B.A.T.B.A.T.B.A.
LOCHORE CUP FINAL
DATE
Home
vs
Away
TIME
VENUE
TOWN
*25 Oct.
Winner Semi 1
vs
Winner Semi 2T.B.A.T.B.A.T.B.A.
..................................................................................
*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
** Televised live on Sky Sport

WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup

DATE – *25 October WEEK 10 Kick-off : 2.30pm VENUE TOWN
2019 LOCHORE CUP FINAL
Winner Semi 1 v Winner Semi 2 === ===
DATE – *24 October
2019 MEADS CUP FINAL WEEK 10 Kick-off : 2.30pm VENUE TOWN
Winner Semi 1 v Winner Semi 2 === ===

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics

** Televised live on Sky Sport